• TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) - Pratik Çerçeveli
 • TERMO BALLIK (Pratik Çerçeveli)LANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Pratik Çerçeveli
 • TERMO DAR BALLIK Pratik Dar ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Pratik Dar Çerçeveli
 • TERMO ARI KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO ÜRETİM KOVANI (Kuluçkalık) Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK Ağaç ÇerçeveliLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Ağaç Çerçeveli
 • TERMO BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO BALLIK Çerçevesiz
 • TERMO DAR BALLIK ÇerçevesizLANGSTROTH Tipi TERMO DAR BALLIK Çerçevesiz
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık) Pratik ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Kuluçkalık)Pratik Çerçeveli
 • ERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç ÇerçeveliERGONOMİK AHŞAP ARI KOVANI (Ballıklı) Ağaç Çerçeveli
 • Arıcılık Haberleri

  Sivas'ın dünyaca ünlü Zara balının astım, bronşit, kanser başta olmak üzere birçok hastalığa şifa dağıttığı biliniyor. Kösedağ Zara Balı İdari İşler Müdürü Sinan Ay, şekersiz balı kokusuyla ve tadıyla normal baldan ayırt etmenin mümkün olmadığını söyledi. Ay, şekersiz balın yapılan analizlerle diğer ballardan ayırt edilebildiğini kaydederek, "Zara bölgesinin bal anlamında özelliği şudur. Balda ne kadar iklim florası var ise bu balın kalitesine yansır. Özellikle yüksek rakımlı Zara Yaylalarında kekik,keven, taş yoncası, ballı baba ve buna benzer dikenli bitkilerin ve bozkır bitkilerinin nektarlarından toplanan bitki özleri, Zara balını daha şifalı ve kaliteli kılar.

  Gerçek bal görüntüsüyle, kokusuyla, tadıyla anlaşılmaz. Gerçek balı anlayabileceğimiz tek şey tıbbi analizdir. Laboratuvarlarda çeşitli değerlere bakılarak ballar analiz edilir. Çıkan oranlara göre balın içerisindeki katkı maddesi, antibiyotik kalıntıları ve buna benzer katkı maddeleri olup olmadığı anlaşılır.

  Zara bölgesindeki şekersiz tabir edilen ballar ilk önce analize tabi tutulur. Bunun içerisindeki bütün değerlere bakılır. Eğer sıkıntılı bir ürün var ise iade edilir. Uygun şekilde analizler var ise balı temin ederiz. Karakovan petek balının haricinde süzme balı da bir reçete ile karışımla filtreleyip dolumunu yaparız. Ama her dolumdan önce bunun analiz değerlerine baktırırız. Bunları da raporlarıyla arşivleriz" dedi. Şekersiz bal ile normal bal arasındaki farka da değinen Ay, "Balın içerisinde glikoz var ise şifa değerini düşürür.

  Kişi diyabet hastasıysa şeker komasına girebilir. İnsan sağlığına faydalı olması için şekersiz bal yemek gerekir" ifadelerini kullandı.

  "ASTIM, BRONŞİT, KANSER HASTALIKLARINA ŞİFA"

  Şekersiz balın astım, bronşit, kansızlık, kanser gibi birçok hastalığa iyi geldiğini vurgulayan Sinan Ay, "Bal binlerce yıldan beri arıların insanlara verdiği şifadır. En başta bal mide ve akciğer hastalıklarına çok iyi gelir. Astımı, bronşiti olanlar her sabah bal yediklerinde bunun şifasını kesinlikle göreceklerdir. Bal iştah açar, bağırsak problemi, kansızlık problemi olan kişilerde bal şifadır. Çocukların gelişimlerini tamamladığında, yaşlıların gelişimlerinin yavaşladığı dönemlerde müthiş bir gıda takviyesidir bal. Kemoterapiden sonra yararlı hücrelerinde kayıp yaşayan kişilerin hücre yenilemesini sağlar" diye konuştu.

  KAYNAK